@HonnyBrown wrote:
I'm asking instead of buying multiple boxes for cheap, why not get a bag of the rice for much cheaper.
I used to make lobster risotto on New Year's Day. It made sense for me to buy a $6 box for one occasion. Since you make risotto frequently, why not buy the raw rice in a bag.
Link to a bag on Amazon for me? I am not sure which one you mean?
ETA: Kroger Arborio rice is $2.49 for a 16 oz bag.
I paid $1.49 for a 17 oz box of really good stuff.
Do they sell giant bags of it? The 32 oz plastic jar of it is $8.99.
Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2021 05:25AM by SoCalMama.